вівторок, 23 грудня 2014 р.

Поняття про періодичну систему хімічних елементів Д. М. Менделєєва.


Тема: Поняття про періодичну систему хімічних елементів Д. М. Менделєєва.
Мета: Ознайомити учнів із структурою періодичної системи хімічних елементів. Дати уявлення про групи, підгрупи, періоди. Формувати вміння та навички користуватися періодичною системою. Виховувати в учнів уміння працювати в групі, колективі.
Тип уроку: Урок – казка.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, портрет Д. М. Менделєєва.
Девіз: 
 В ней стройность и величие
Любимейших поэм.
Без многословья книжного 
В ней смысла торжество. 
И элемента лишнего 
В ней нет ни одного.
  Гладков
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Актуалізація опорних знань
Діти, для того, щоб приступити до вивчення теми сьогоднішнього уроку ми проведемо контроль знань попереднього уроку у вигляді гри. Для цього ми поділимося на дві команди. Придумайте назву своєї команди.
 Перший конкурс: «Хто більше»
 Написати якнайбільше символів хімічних елементів: Карбон, Силіцій, Калій, Ферум, Оксиген, Сульфур, Кальцій, Купрум, Фосфор, Нітроген, Натрій, Цинк, Гідроген.
 Другий конкурс: «Хто швидше»
 Скласти якнайбільше назв хімічних елементів із запропонованих літер: н; р; ц; й; к; і; о; т; и; л; ь; а; х.. (Натрій, Кальцій, Хлор, Цинк)
 Третій конкурс: «10 кроків»
 Учасники гри, ступаючи крок, повинні назвати хімічний елемент. Переможе той, хто зробить більше кроків.
Четвертий конкурс Гра "Таблиця Менделєєва"  http://www.xumuk.ru/igra_tm/
 Тепер підведемо підсумок. Вчитель разом з учнями визначає команду переможців.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Повідомлення теми уроку
Вчитель: Ми з вами вивчили назви, символи і вимову лише 20 хімічних елементів. Але сьогодні відомо 110 хімічних елементів, всі вони дружать між собою, не ворогують, кожен має свою кімнатку і свої властивості. Велика заслуга в цьому Дмитра Івановича Менделєєва.

В 1861 році російським вченим Д.І. Менделєєвим була запропонована періодична система хімічних елементів. Тоді було відомо лише 62 елементи, але всім знову відкритим елементам у ній знайшлося місце.
 Ця система хімічних елементів сьогодні відома в усьому світі й використовується ученими всіх країн.
 Розглянемо будову періодичної системи хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
 Основними структурними одиницями системи є періоди і групи.
 Період - це горизонтальний ряд хімічних елементів, що починається лужним металом (Li, Na, K, Rb, Cs, Fr) і закінчується інертним газом (He, Ne, Ar, Kr, Xe Rn).
Учень1. В XVІІІ столітті було відомо понад 63 хімічних елементів. Їх необхідно було якось систематизувати. Багато вчених працювало над цим питанням.

Учень2. Одного разу Менделєєва приснився прекрасний сон. До нього прийшли Натрій, Калій і Літій.
Літій. Ми хочемо бути одною родиною, щоб якось здружитися з царицею – Водою та гоноровим хлопцем – Оксисеном.
Натрій. Хоча ми досить активні забіяки, але я дружу з Хлором і утворюю з ним досить корисну речовину – кухонну сіль.
Калій. В нас багато є спільного, але я найсильніший з братів і найважчий. Тому я буду господарем цієї родини.
Менделєєв. Ну добре, хлопці, станьте один за одним в порядку зростання вашої ваги. А оскільки ви дуже активно контактуєте з водою, то скупайтеся в ній так, щоб аж дим пішов. За цю вашу властивість я вас назву лужними металами, досить активними. Ви будете становити І групу.
Учень. Поміркувавши та вивчивши їх властивості, він їх розмістив у першу групу. Закляті вороги лужних металів Флор, Хлор, Бром (вони завжди нападають на лужні метали забираючи від них електрони ), теж захотіли об’єднатися у родину. Вони також прийшли з своєю пропозицією.
Менделєєв. Нехай буде по вашому. Живіть собі з своєю родиною. А за те, що ви породжуєте солі, я вашу родину назву Галогенами.
Учень. Але на цьому все не скінчилося. До вченого збіглися Гелій, Неон, Аргон.
Неон – ми не хочемо мати діла ні з ким, не будемо ні дружити, ні ворогувати з іншими елементами. Дайте нам пай десь на самій окраїні.
Менделєєв. Оскільки ви досить смирні, прикладні, дисципліни не порушуєте, то я вас буду ставити в приклад і дам вам назву Інертні (благородні) елементи.
Учень. Всі решту елементів гамузом прийшли атакувати Менделєєва. Одні з них жалілися на свою неправильну вагу, інші – на подвійний характер, а були й такі, які скаржилися на своїх сусідів. Зчинився такий гул та гамір, що вчений не витримав і виголосив:
Менделєєв. Шикуйсь! Рівняйсь! Струнко! Щоб між вами був мир і злагода, станьте в порядку зростання вашої ваги, так ,щоб утворилося 7 рядів.
Учень. Всі 63 елементи почали шикуватися за вагою. Дуже зраділи лужні метали, галогени, інертні елементи тому, що вони стали жити родинами. Але всі помітили, що є дуже багато вільних кімнат і здивувалися.
Менделєєв. У цих вільних кімнатах будуть проживати ваші брати – елементи, які приїдуть пізніше до вас в гості.
Учень. Проснувшись, Менделєєв створив періодичну систему хімічних елементів, якою користується весь світ, за якою можна знайти всі відомості про той чи інший хімічний елемент.
Вчитель. Взявши за одиницю класифікації хімічних елементів їх вагу, Менделєєв розмістив їх у періодичну систему. Вона складається з вертикальних стовпчиків – груп, горизонтальних рядів – періодів. Періодом називається ряд хімічних елементів, які починаються лужним металом і закінчується інертним газом. Є 7 періодів: І – ІІІ малі; ІV- VI великі; VII- незавершений. В періоді знаходяться елементи з різними властивостями. У групи об’єдналися елементи з подібними властивостями. Є 8 груп. Кожна група поділяється на головну і побічну підгрупи. До побічних підгруп входять елементи тільки великих періодів. А до головних підгруп – елементи малих і великих періодів.
 Знання про періодичну систему нам будуть досить потрібні при вивченні хімії. Як ви вже переконалися, що можуть бути сни віщими.
ІV. Домашнє завдання
Переглянути відео https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xuP53HMLFdM - частина 2
 Поміркуй:
 1. Які елементи потрібні людському організмові?
 2. Чому золото називають благородним металом?
 3. Який з елементів найлегший?
 4. Назви яких елементів походять від назв країн, материків, назв планет сонячної системи?
V. Рефлексія.
Чи був новий матеріал зрозумілим і цікавим?

Немає коментарів:

Дописати коментар