Гостьовий урок
Історія життя
Краплинки
Учасники уроку: учні 4 та 7 класів.
Мета уроку: ознайомитися
учнів 4 класу із властивостями води, перевірити знання учнів 7 класу.
Формувати в учнів системне аналітичне
мислення з допомогою хімічного експерименту. Розвивати вміння працювати в
групі, вміння проводити досліди, розвивати інтерес до хімії. Виховувати
уважність, спостереження.
Форма проведення: гостьовий урок з елементами
тренінгу, рольова гра.
Обладнання: вода, колби,
піпетки, склянки, ложка, спиртівка, цукор, мірний циліндр, грунт, сірники,
скляна паличка,компютер.
Хід уроку
І. Знайомство
(Діти стають у коло посередині класу в той час, як парти
стоять по периметру кабінету).
Завдання 1.
Назвіть своє
ім’я та улюблені шкільні предмети(розпочинають
учні 7 класу).
Завдання 2.
Назвіть своє
ім’я та продемонструйте танцювальний рух, промовляючи: «Повторіть за мною ось
так!». (Усі учні повторюють).
Завдання 3.
Учні 6 класу
(за бажанням) називають ті імена
учнів 4 класу, які запам’ятали. А учні 4 кл називають імена, які
запам’ятали,учнів 7 класу.
Завдання 4.
Учитель
пропонує учням витягти папірці, на яких записано слова: цуценя, теля, кошеня.
Імітуючи звуки, які характерні для цих тварин, учні об’єднуються в групи.
Утворюється 3 групи, до складу яких входять учні різних класів.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Загадка
З гори
біжить вона швидка – гуркоче, наче грім.
В морозний
день вона тверда – сокирою рубай.
Нагрій її, і
в небеса злетить вона.
Тепер дай
відповідь мені: зовуть її (рідка
вода,лід, водяна пара ).
Ви знаєте
про воду багато завдяки життєвому досвіду, знанням з природознавства, курсу « Я
і Україна». А сьогодні, я думаю, учні 6 класу
для четвертокласників розкриють іще багато таємниць про воду і самі
дадуть відповіді на багато цікавих запитань.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Запитання:
1.
Назвіть формулу
води.
2.
Звідки ви вперше
про це довідались?
3.
Де знаходиться вода
в природі?
4.
Назва якого
хімічного елемента стверджує, що він породжує воду? (Гідроген)
5.
Який колір має
чиста вода? (Товстий шар – світло –
блакитний)
6.
При якій
температурі вода кипить? (100)
7.
При якій
температурі - замерзає? (0)
8.
У яких станах
перебуває вода у природі?
9.
Чи можна довести,
що сніг – це вода?
10.
Яких правил безпеки
потрібно дотримуватись, виконуючи досліди?(не
розпочинати роботу, доки не перевірено, чи є все необхідне для дослідів, під
час роботи не тримати на столі нічого зайвого, дотримуватись плану виконання
роботи).
Оголошення теми та мети уроку
Вивчення нового матеріалу
Отже, сьогодні на уроці ми розглянемо властивості
води за допомогою рольової гри учнів 7 класу.
Рольова гра
Краплинка. Привіт, я
водяна краплинка.
Учень. Ми тебе впізнали.
Краплинка. Та я думаю,
що про мене ви не все ще взнали.
Учениця. Ми знаємо, що
ти, Краплинко, по світу літаєш,
І що у природі
ти у трьох станах буваєш.
Учениця. «Де вода, там і
життя»,- говорили мудреці.
Із краплинки
зародилось, життя на Землі оцій.
Учениця. А ще ми, діти,
добре знаєм,
Що в
дорослої людини
Вода 2/3
маси тіла усього займає.
Краплинка Щоб потрапити до
вас
Я стільки
подорожувала.
І за
невеликий час
Земну кулю
облітала.
Учениця. А ми, Краплинко,
так давно тебе не бачили.
Краплинка.
Та я поруч тут із вами. Просто ви були неуважними.
Учень. Якщо хочете
побачити,
Пересвідчитись
чи так,
подивіться
ось на дослід,
Я по
дослідах мастак.
Беремо
пробірку,
Насипаєм
туди грунту,
Зверху
скельцем накриваєм,
На спиртівці
нагріваєм,
Подивіться,
що ж це маєм?
Учениця. На скельці
краплинки води появились.
Це говорить
про те,
що ми
помилились.
Бо вода є і
грунті,
І у тирсі, і
в піску.
Це повинні
знати всі,
Таку істину
просту.
Учень. Знаю я, що у
повітрі вода теж перебуває.
Там вона у
вигляді пари водяної літає.
Учениця. Беремо дзеркало чи
скло і дмухаємо сміло.
На скельці
бачимо туман, та що ж воно за діло?
Ти думаєш,
Краплинко, ого ми теж не знаєм?
Повітря
видихуване нами, тепле теж буває.
Тому на
холодному скельці і такий туман виступає.
Учениця. Всім відомо, що без
води – і ні туди, і ні сюди.
Тому про неї
треба дбати, і не забруднювати , а розчищати.
Краплинка. А чому водадля вас
таке значення велике має?
Хто мені тут
відповість, хто усе це розгадає?
Учень. Бо вода в природі
всім допомагає.
Тому що
властивості надзвичайні має.
Учениця. Перша золота
властивість – здатність розчиняти.
Ось у
склянку кинемо цукор, сіль, і за декілька хвилин будем розчин мати.
Всі поживні
речовини вода в собі розчиняє.
І рослинкам
через корінь до всіх органів постачає.
Учениця. Другою її
властивістю є саме текучість.
Куди тече,
як тече? Це водібайдуже.
Ось візьмемо
чисте скло, вода розтікається,
А по
змащеному жиром у краплі збирається.
Так вода
собі тече, у ріки збирається.
У морях і
океанах теж не зупиняється.
Реклама
Скільки б ми
не говорили,
Чи то пєса,
чи то драма.
Та усюди має
місце,
Вдало
дібрана реклама.
Ви втомились
від роботи?
Дуже хочете
водички!
Ось, попийте
ви будь ласка,
З
залучанської кринички.
Учениця. А якщо у вас немає
під руками дзеркальця.
Як ви можите
тоді із ранку не сердитись.
Тільки треба
просто над водою нахилитись,
І на свою
пишну вроду, як у люстерко подивитись.
Крапелька. А чому це
так буває?
Учениця. Пр твою
властивість, Крапелько, ми теж добре знаєм.
І цю загадку
швиденько також відгадаємо.
Коли промінь
світла до води торкається,
Він
заломлюється і відображення, як у дзеркалі, зявляється.
Учениця.Ми беремо в склянку
воду, ложку опускаємо.
І була вона
ціла, а ми її ламаємо.
Не потрібно
ще завчасно, друзі, хвилюватись.
Бо вода, як
ми вже знаєм, має властивість заломлювати.
Учениця. Крім цієї
властивості іще є багато.
Ось,
наприклад, що вода може форму ще зміняти.
Краплинка. Я біжу по
рівчачку, біжу і ярами.
А іноді
вигинаюсь поміж островами.
Учениця.
Наливаємо
водичку у мірний циліндр.
Потім лиємо
у колбу, ось, порожній він.
А із колби в
іншу колбу знову виливаєм.
І при цьому
бачимо, вода форму вже міняє.
Та коли із
колби воду у циліндр зливати,
То побачимо,
що обєм не буде мінятись.
Учениця.А ще вода таку
властивість має: що безбарвною буває.
Опускаємо
предмет у прозору воду і побачити його маємо нагоду.
Бо вода прозора,
чиста,видно в ній усе, навіть і намисто.
Учениця. Вода – безбарвна і
рідка речовина,
В 3 – х
агрегатних станах вже перебуває
А хто мені
повіда чи вона зі смаком, а чи з запахом буває.
Краплинка. У води такуа
властивість – запаху не мати.
Я наливаю вам
в стакан, ви спробуйте відгадати.
Ось,
заплющте очі. Перед вами три стакани:
У одному є
вода, а два інші порожні стали.
Скільки б ви
не нюхали, скільки б не шукали.
Вода запаху
немає, ось тому і не впізнали.
Учениця. Вода є скрізь, бо
це - життя.
Вода – це
наше майбуття.
Та як ми
будемо на світі жити, Коли так любимо її бруднити.
Краплинка. Вода на
планеті зникає. Щоденно її стільки витікає,
Що можна
було б напитись, приготувати і навіть помитись.
Якщо ви так
далі бедете дбати, то без води можна вам і зостатись.
Учениця. Ми джерельця
розчищаєм, щоб вода текла прозора.
Ріки від
сміття звільняєм, вчимось все робити скор.
Бо природа
без води вижит не зможе.
Ми, водичко,
твої друзі, ми тобі допоможем.
Вчитель. Як говорив Антуан
де Сент – Екзюпері «Вода! Ти не просто необхідна для життя, ти і є саме життя,
ти – найбільше багатство у світі». Без
води життя гине: вяне квітка, страждає звір, змовкає пташка. Усе живе на Землі
потребує води. Кожна її краплинка є дороргоцінним даром природи. А чи є місця
на Землі, де води обмаль? (Є. Пустелі.)
Діти, а що ми можемо сказати про чистоту води в нашій
річці? Давайте запропонуємо заходи по збереженню чистоти води в нашій річці (учні пропонують заходи).
Перегляд наукового фільму.
Робота в групах
Завдання 1. Кожній
групі перелічити якомога більше прислів’їв, приказок, віршів, загадок про воду.
Завдання 2. Чому стає
можливим забруднення води? Як протидіяти цьому?
(для 1 групи).
Завдання 2. Яка вода
тече з нашого крана? Наскільки безпечно її пити?(для 2 групи).
Завдання 2. Якщо дивитись на
нашу планету з космосу, вона здається блакитною. Чому? Зобразіть Землю і
вкажіть, яку частину займає вода. (для 3
групи).
Завдання 3. Ця рослина
пристосувалась до життя в пустелі. В її організмі іде постійне оновлення води
за 28 років. Її батьківщина Мексика. Про яку рослину йдеться? Як вона
пристосувалась до посухи? (для 1 групи).
Або, Довжина цієї річки в межах області сягає 169 км. Своє народження річка
започаткувала на Авратинській височині і напуває, і освіжає терени аж 4 – х
районів Хмельниччини: Волочиський, городоцький, Чемеровецький та Камянець –
Подільський (р. Смотрич).
Завдання 3. Зобразити
кругообіг води у природі. (для 2 групи).
Завдання 3. Які водні
об’єкти є у нашій місцевості, що ви знаєте про їхнє походження?(для 3 групи).
Презентація учениці 7 класу на тему «Зачарована красою».
Рефлексія. (На аркушах паперу, які роздаються кожній групі, різними
кольорами та різним шрифтом записано 9 термінів із вивченої теми: агрегатний
стан: рідкий, твердий, газоподібний, текучість, розчинник, безбарвність,
відсутність запаху,заломлення світла).
Завдання. Запам’ятайте
терміни, записані на аркуші. Час виконання – 3 хв. (Учитель збирає аркуші). А тепер запишіть терміни,які запам’ятали.
(Перевірка здійснюється почерговим називанням термінів та
викреслюванням названих. Та група, у якої записано всі терміни, оголошується
переможцем.)
Підсумок уроку
(Користуючись плакатами, учні формулюють висновки уроку
по черзі за допомогою мікрофона. )
Вчитель. Я думаю, що
сьогоднішній урок не пройде безслідно.
Позитивний слід він залишить в ваших маленьких душах. А знаннями, які ви
отримали поділіться зі своїми батьками, сестрами чи братами. Запамятайте, що
від кожного вашого розумного вчинку залежить ваше майбутнє. Нехай краплинка
води залишається назавжди такою чистою, красивою, джерельною якою є сьогодні. Дякую
вам за урок.
Д/З Виготовити листівки
за розробленими вами заходами щодо збереження води від забруднення і поширити
серед жителів села.