Тема: Речовини. Чисті речовини і суміші.
Мета: Розкрити хімічну суть поняття «речовина». Формувати поняття про чисті речовини та суміші, акцентувати увагу на збережені чи зміні властивостей у сумішах, залежно від типу сумішей.
Розвивати вміння спостерігати, робити порівняння, висновки.
Виховувати інтерес до предмета через використання новітніх технологій.
Обладнання: алюмінієвий дріт, ложка, чашка, виделка; вода; оцет; олія;залізні ошурки; магніт; пробірки; пісок; ділильна лійка; фільтр; лійка; стакани.
Тип уроку: формування нових знань.
Девіз:
Єдиний шлях, який веде до знань – це діяльність
Б.Шоу.
Хід уроку
І. Організаційна частина.Психологічна розминка: Вправа «Кольоровий настрій» ( Вчитель пропонує учням виразити свій емоційний стан за допомогою кольорових картинок).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Мозковий штурм.
1. З чого складаються всі тіла?
2. Чи можна з однієї речовини виготовити декілька тіл?
3. Яких агрегатних станах перебувають речовини у природі?
4. З чого складається кожна речовина?
5. Чим відрізняється одна речовина від іншої?
6. Чи існує між частинками речовини взаємодія?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Клас поділяю на кілька груп за улюбленими квітами. (троянда, бузок, ромашка, волошка).
Розподіляю обов’язки учнів у групах. Кожній групі даю завдання:
Поміркуйте
Троянда: Що спільного між тілами, що перед вами: алюмінієвий дріт, алюмінієва ложка, алюмінієва чашка, алюмінієва виделка.
Бузок: Порівняйте воду та оцет. Що в них спільного і чим вони відрізняються один від одного?
Ромашка: Розгляньте видані вам речовини. Змішайте їх в посудині (олія, вода, ошурки заліза). Який висновок можна зробити.
Волошка: Запропонуйте, як можна розділити воду, тирсу і пісок.
ІV. Виведення теми уроку.
Кожна група звітує про виконану роботу, підводить підсумок.
Вчитель: Подумайте, для чого ви виконували відповідні досліди? Що можна запропонувати темою сьогоднішнього уроку?
Учні пропонують тему уроку:
• Речовини. Чисті речовини і суміші.
Бесіда вчителя про властивості речовин, класифікація сумішей, способи розділення сумішей.
Ми живемо у світі речовин. Подивись навколо, тебе оточує безліч предметів — фізичних тіл. Наприклад, цинк — речовина, а цинкове відро — фізичне тіло. Вода — речовина, а крапля води — фізичне тіло.
Речовини, які використовуються для виготовлення предметів, фізичних тіл, прийнято називати матеріалами.
Залізний цвях, мідна пластинка, алюмінієвий дріт — це фізичні тіла, а речовини, з яких вони зроблені — залізо, мідь, алюміній — це матеріали. Тут назви речовин і матеріалів збігаються.
Але так буває не завжди. Наприклад, дерев'яний штатив, дерев'яна лопата — це фізичні тіла, що зроблені з одного й того самого матеріалу — деревини, а основна речовина, що утворює деревину, — це клітковина, або целюлоза.
Нині відомо майже 20 000 000 різних речовин. Одні з них — природні, наприклад вода, кисень, вуглекислий газ. Інші — добуті штучно, наприклад капрон, поліетилен, синтетичний каучук.
кожна речовина має певну сукупність властивостей, які визначають її індивідуальність.
Властивості речовини — це певні ознаки, за якими різні речовини подібні між собою або відрізняються одна від одної. Однак ці властивості будуть цілком певні лише для окремо взятої речовини, не змішаної з іншими речовинами. Такі речовини називають чистими.
Чиста речовина — це речовина індивідуальна, яка не містить домішок інших речовин.
Від чистих речовин слід відрізняти суміші.
Суміш — це сукупність різних речовин, яка становить одне фізичне тіло.
Суміш може складатися з двох або більшої кількості чистих речовин. Оці складові частини суміші називаються компонентами. Речовини, що входять до складу сумішей, зберігають притаманні їм властивості.
Дослід 1. Якщо змішати порошок сірки з ошурками заліза, то речовини — залізо й сірка — зберігатимуть у суміші свої властивості. Так, залізо притягуватиметься магнітом, тонутиме у воді, якщо цю суміш всипати у воду, а сірка спливатиме, оскільки вона не змочується водою. Це використовують, щоб таку суміш розділити на окремі речовини.

Мал.37. Порох - суміш речовин.

Мал.39. Розділення суміші заліза і сірки: магнітом та водою.
Суміші речовин поділяють на однорідні й неоднорідні. В однорідних сумішах компоненти не можна помітити або виявити за допомогою оптичних приладів, оскільки речовини перебувають у дуже подрібненому стані. Наприклад, повітря — однорідна суміш кисню, азоту та інших газів; однорідною сумішшю є також розчин цукру у воді.
У неоднорідних сумішах неозброєним оком або за допомогою оптичних приладів можна помітити частинки речовин, з яких складається суміш. Наприклад, скаламучена у воді крейда, молоко — неоднорідні суміші.
• Пригадай, які природні суміші речовин ти знаєш.
• Поясни, на підставі яких ознак суміші поділяють на однорідні й неоднорідні. Наведи приклади.
За допомогою фізичних методів суміші можна розділити на складові частини.
Нижче наведено способи розділення сумішей, деякі з них ти вже знаєш з курсу природознавства.
1. Відстоювання
Цим способом можна розділити тверді речовини, не розчинні у воді, або рідини, не розчинні одна в одній, якщо вони мають різну густину.
Дослід 2. Щоб розділити суміш залізних ошурків з тирсою, треба всипати суміш у воду і дати їй відстоятись. Ошурки осядуть на дно посудини, а тирса спливе. Воду над осадом зливають (декантація, мал. 40).
Мал.40. Відстоювання і декантація.

Для розділення нерозчинних або малорозчинних одна в одній рідин з різними густинами використовують ділильну лійку (мал. 41). Суміш рідин, наприклад бензину з водою, наливають у лійку й відстоюють доти, доки між ними з'явиться досить чітка межа поділу. Після цього з лійки виймають корок, повертають кран і випускають воду, залишаючи бензин у лійці.
Мал. 41. Ділильна лійка.

Цей спосіб застосовують для розділення суміші розчинних і не розчинних у воді речовин. Він ґрунтується на тому, що під дією води на суміш відбувається дуже сильне подрібнення розчинної речовини. Внаслідок збовтування суміші у воді утворюється каламутна рідина, в якій є такі дрібні часточки розчинної речовини, які разом з молекулами води проходять крізь пористий матеріал, а часточки нерозчинної речовини залишаються на його поверхні.
Такий спосіб розділення сумішей називають фільтруванням. Матеріал, крізь який фільтрують рідину, називають фільтром. Нерозчинні речовини, що залишилися на фільтрі, називають осадом, а розчин, що пройшов крізь фільтр,— фільтратом (мал. 42).
Мал. 43. Фільтрування та випарювання.

3. Випарювання і кристалізація
Якщо з фільтрату треба виділити розчинну тверду речовину, наприклад кухонну сіль, то розчин випарюють (мал. 43). Вода випаровується, а сіль залишається на дні чашки для випарювання. Іноді воду випарюють не повністю. Часткове випарювання води називають упарюванням. В результаті утворюється концентрований розчин, під час охолодження якого розчинна речовина кристалізується, тобто виділяється у вигляді кристалів.
4. Дистиляція
Щоб розділити рідини, розчинні одна в одній, використовують різницю їхніх температур кипіння. Наприклад, щоб відокремити спирт від води, цю суміш наливають у колбу 1 (мал. 44), нагрівають до кипіння і спостерігають за показами термометра 2. При температурі близько 78 °С виходить пара майже чистого спирту. Вона потрапляє у внутрішню трубку 4 холодильника б, охолоджується водою 5, конденсується і переходить у рідкий стан. Рідкий спирт стікає у склянку-збірник 7. Дистиляція, або перегонка, широко використовується у промисловості, наприклад, під час переробки нафти, яка є сумішшю речовин, подібних за багатьма властивостями, але відмінних за температурами кипіння.
Мал. 44. Прилад для дистиляції.
Отже:

У сумішах речовини можуть перебувати у будь-якому агрегатному стані. Речовини, що входять до складу сумішей — компоненти, зберігають свої властивості. Суміші поділяють на однорідні та неоднорідні. Однорідні суміші, в яких навіть за допомогою мікроскопу не можна виявити часточок інших речовин, розділяють випарюванням або дистиляцією.
Неоднорідні суміші, в яких неозброєним оком або за допо могою мікроскопу можна виявити часточки інших речовин, розділяють відстоюванням, декантацією, фільтруванням.
V. Закріплення.
а) Вправа «Ромашка». Завдання написані на пелюстках квітки, кожна пара вибирає одне завдання. Робота в парах.
Завдання 1
З поданого переліку випишіть окремо чисті речовини і суміші: цукор, дистильована вода, газована вода, молоко, кухонна сіль, повітря, природний газ.
Завдання 2
Ви приготували склянку чаю. Як можна довести, що це є суміш, а не чиста речовина?
Завдання 3
1. Чи є серед перелічених речовин хімічно чисті ( індивідуальні ) речовини:
а) вільне від вологи й пилу повітря; б) профільтрована річкова вода; в) газована вода? Відповідь поясніть.
2. Які з перелічених речовин є сумішами, а які – чистими речовинами: а) граніт; б) цукор; в) кухонна сіль; г) дистильована вода?
3. Запропонуйте, як розділити такі суміші, розтерті на порошок: а) крейди та кухонної солі; б) річкового піску, цукру й деревного вугілля.
4. Складіть план розділення суміші трьох речовин: мідних і залізних ошурок, тирси.
5. Як можна вилучити дерев’яні ошурки з кухонної солі?
6. Запропонуйте плани розділення нижченаведених сумішей. Опишіть детально зміни, що будуть відбуватися після кожної вашої дії. Суміш 1: дерев’яні ошурки (тирса), кухонна сіль, залізні ошурки. Суміш 2: залізні ошурки, мідні ошурки, кухонна сіль. Суміш 3: пісок, вода, спирт, залізні ошурки.
7. Вам видали білий порошок. Як довести, що цей порошок є сумішшю крохмалю з цукровою пудрою?
8. У чисту воду потрапили: а) олія; б) металевий пил. Як очистити воду від цих домішок?
9. Як розділити такі суміші: а) пісок і розтерте деревне вугілля; б) пісок і кухонну сіль; в) порошок крейди та кухонну сіль?
10. Вам видано дві речовини чорного кольору – купрум (II) оксид і деревне вугілля. Як розпізнати, де яка речовина?
11. Як можна очистити кухонну сіль, якщо в банку з нею випадково потрапили шматочки корку й паперу?
Завдання 4
Запропонуйте спосіб розділення суміші:
• вода з крейдою,
• розчин солі,
Завдання 5
Запропонуйте послідовність та способи розділення слідуючої суміші:
• сіль +залізні ошурки + тирса + вода + пісок.
- Поміркуйте: чи можуть чисті речовини зберігати свої властивості у сумішах? Відповідь обґрунтуйте.
б) Хімічний диктант.
- Речовина – це те, з чого складається …
- Чиста речовина складається з частинок…виду і має сталі…
- Суміші складаються з … речовин.
- Розчин цукру у воді можна розділити …
- Суміш піску та води розділяють…
- Властивості хімічних речовин залежать від ...
VІ. Підсумок.
VІІ. Домашнє завдання.
Перевір себе.
1. Які властивості характерні для речовини?
2. Що таке суміші?
3. Які способи розділення сумішей?
4. Чому необхідно знати властивості речовин?
5. Наведіть приклади сумішей, якими ви щоденно користуєтеся.
Поміркуй.
Запропонуй спосіб розділення нафти.
VІІІ. Рефлексія.
Що я взяв для себе з цього уроку.
Немає коментарів:
Дописати коментар